«Ўзсаноатқурилишбанк» АТБ ва “Ўзбекистон ипотекани қайта молиялаштириш компанияси» АЖ ўртасида Бош Қайта молиялаштириш Келишуви имзоланди
2020 йил 28 октябр куни “Ўзсаноатқурилишбанк” АТБ, тижорат банклари орасида биринчилардан булиб, Ўзбекистон ипотекани қайта молиялаштириш компанияси (ЎзИҚМК) билан Бош қайта молиялаштириш Келишувини имзолади. Бу банк мижозларига нафақат янги уйларни, балки иккиламчи бозордаги кўчмас мулкларга ҳам қулай шартларда ипотека кредитларини расмийлаштириш имконини беради.
01.jpg
2020 йил 1 август ҳолатига кўра, Ўзбекистон банклари ипотека кредитлари ҳажми 25 триллион сўмга ёки мамлакат ЯИМининг 4 фоизига тенгдир. Лекин банклар ва ривожланаётган иккиламчи ипотека бозорлари учун узоқ муддатли ресурсларнинг етишмаслиги Ўзбекистонда ипотека бозори ривожланишининг асосий муаммоларидан бири ҳисобланади. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 13 майдаги “Ипотека кредити бозорини ривожлантириш ва кенгайтиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони ипотека кредитларини тақдим этиш механизмларини такомиллаштириш ва аҳолининг барча қатламлари учун бозор тамойиллари асосида ипотека кредитларидан фойдаланиш имкониятларини оширишда муҳим дастуриламал бўлиб хизмат қилмоқда.
“Ўзсаноатқурилишбанк” АТБ Ўзбекистон ипотекани қайта молиялаштириш компанияси ўртасида имзоланган янги келишув юртдошларимизга ҳам бирламчи, ҳам иккиламчи бозордаги уй-жойларни 20 йилгача муддатга йиллик 18 фоиз ставкаси асосида ипотека кредити расмийлаштириш имконини беради.
“Давлатимиз раҳбарининг ташаббуси билан мамлакатимиз аҳолисини ҳар томонлама қулай, арзон, сифатли уй-жойлар билан таъминлаш борасида кенг қамровли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Бунда молия муассасалари томонидан қулай шартларда ипотека кредитлари кўламининг ортиб бораётгани юртдошларимизнинг ўзининг кичик Ватанига эга бўлишларида муҳим омил бўлмоқда. Бугунги келишув эса банкимиз мижозларига янада қулай шартлардаги ипотека кредитларидан фойдаланишлари учун имконият яратади. Айни пайтда биз қайта молиялаштириш ва қимматли қоғозлар таъминоти асосида ипотека кредитлари ресурсини жалб қилган биринчи банк эканлигимиздан мамнунмиз”, деди Ўзсаноатқурилишбанк Бошқаруви раиси Сахи Aннакличев.
news.jpg
“Биз ипотека кредитлари бозорида жуда муҳим паллада турибмиз. Ипотека бозорларини ривожлантиришга ихтисослашган нобанк молия институти сифатида ЎзИҚМК Ўзсаноатқурилишбанкни узоқ муддатли ресурслар билан таъминлайди. Банк соҳасида юксак урни ва мақсадларига эга бўлган илгор молия институти билан якин хамкорлигимиздан хурсандмиз”, деди ЎзИҚМК Бош директори Муроджон Фарманов.
Ўзсаноатқурилишбанк Ўзбекистондаги йирик тижорат банкларидан бири сифатида бугунги кунда республика бўйлаб кенг филиаллар тармоғига эга, 1 миллиондан ортиқ чакана мижозларига хизмат кўрсатиб келмоқда.
Ўзбекистон ипотекани қайта молиялаштириш компанияси нобанк молиявий ташкилоти сифатида Молия Вазирлиги томонидан 2019 йил 14 ноябрда қулай шартлардаги уй-жой фондлари яратиш ва тижорат шартлари асосида маҳаллий ипотека бозорини ривожлантириш мақсадида ташкил этилган. Бугунги кунда 12 та банк компания акционерлари ҳисобланади. Компания ресурслари банкларни ва ипотека кредити олувчиларни қўллаб-қувватлашга қаратилган бўлиб, якуний қарз олувчи уй-жойларни кредит ҳисобига сотиб олаётганда қулай ва узоқ муддатли молиялаштириш имкониятига эга бўлади.

28 октября 2020 года АКБ “Узпромстройбанк”, одним из первых среди коммерческих банков, подписал с АО “Компания по рефинансированию ипотеки Узбекистана» (УзКРИ) Генеральное Соглашение о Рефинансировании . Данный договор предоставит возможность клиентам банка оформления ипотечных кредитов на выгодных условиях не только на приобретение нового жилья, но и покупку жилья на вторичном рынке.
01.jpg
По состоянию на 1 августа 2020 года, объем ипотечных кредитов банков Узбекистана составляет 25 триллионов Сум или 4 процента ВВП Узбекистана. Нехватка долгосрочных ресурсов для банков является одной из основных преград для развития ипотечного рынка в Узбекистане. Указом Президента Республики Узбекистан #5715 от 13 мая 2019 года “О дополнительных мерах по развитию и расширению рынка ипотечного кредитования” служит важным руководством в совершенствовании механизма предоставления ипотечных кредитов и повышения возможностей доступа всех слоев населения к ипотечным кредитам на основе рыночных принципов.
Новое соглашение с АКБ “Узпромстройбанк” предоставляет возможность клиентам банка оформить ипотечный кредит на жилье как на первичном, так и на вторичном рынке со процентной ставкой не более 18 процентой и сроком до 20 лет.
“По инициативе главы нашего государства осуществляется широкомасштабная работа по обеспечению населения комфортным, доступным и качественным жильем. При этом, увеличение объемов предоставляемых финансовыми учреждениями ипотечных кредитов на выгодных условиях служит важным фактором в обретении нашими соотечественниками своей малой родины. Сегодняшнее соглашение создаст для клиентов нашего банка возможность получения ипотечных кредитов на еще более выгодных условиях. Вместе с тем, мы удовлетворены тем, что являемся одним из первым банков, привлекшим ресурсы на основе ипотечных кредитов и секьюритизации ипотечного портфеля”, сказал Председатель Правления Узпромстройбанка Сахи Aннакличев.
news.jpg
“Сейчас мы находимся на очень важном этапе рынка ипотечных кредитов. Наша компания, в качестве небанковского финансового института, специализируется на развитии ипотечных рынков и обеспечит Узпромстройбанк долгосрочными ресурсами. Мы рады тесному сотрудничеству с банком, лидирующему по многим аспектам и обладающим высоким потенциалом”, сказал Генеральный директор УзКРИ Муроджон Фарманов.
Узпромстройбанк является одним из крупнейших коммерческих банков в Узбекистане с широко разветвленной сетью филиалов и оказывает услуги более 1 миллион клиентам.
УзКРИ является небанковской финансовой организацией, основанная Министерством финансов 14 ноября 2019 года в целях создания жилищного фонда на выгодных условиях и развития отечественного ипотечного рынка на основе коммерческих условий. В настоящее время 12 банков являются акционерами компании.