«Ўзсаноатқурилишбанк» АТБ ва “Ўзбекистон ипотекани қайта молиялаштириш компанияси» АЖ ўртасида Бош Қайта молиялаштириш Келишуви имзоланди
2020 йил 28 октябр куни “Ўзсаноатқурилишбанк” АТБ, тижорат банклари орасида биринчилардан булиб, Ўзбекистон ипотекани қайта молиялаштириш компанияси (ЎзИҚМК) билан Бош қайта молиялаштириш Келишувини имзолади. Бу банк мижозларига нафақат янги уйларни, балки иккиламчи бозордаги кўчмас мулкларга ҳам қулай шартларда ипотека кредитларини расмийлаштириш имконини беради.
01.jpg
2020 йил 1 август ҳолатига кўра, Ўзбекистон банклари ипотека кредитлари ҳажми 25 триллион сўмга ёки мамлакат ЯИМининг 4 фоизига тенгдир. Лекин банклар ва ривожланаётган иккиламчи ипотека бозорлари учун узоқ муддатли ресурсларнинг етишмаслиги Ўзбекистонда ипотека бозори ривожланишининг асосий муаммоларидан бири ҳисобланади. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 13 майдаги “Ипотека кредити бозорини ривожлантириш ва кенгайтиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони ипотека кредитларини тақдим этиш механизмларини такомиллаштириш ва аҳолининг барча қатламлари учун бозор тамойиллари асосида ипотека кредитларидан фойдаланиш имкониятларини оширишда муҳим дастуриламал бўлиб хизмат қилмоқда.
“Ўзсаноатқурилишбанк” АТБ Ўзбекистон ипотекани қайта молиялаштириш компанияси ўртасида имзоланган янги келишув юртдошларимизга ҳам бирламчи, ҳам иккиламчи бозордаги уй-жойларни 20 йилгача муддатга йиллик 18 фоиз ставкаси асосида ипотека кредити расмийлаштириш имконини беради.
“Давлатимиз раҳбарининг ташаббуси билан мамлакатимиз аҳолисини ҳар томонлама қулай, арзон, сифатли уй-жойлар билан таъминлаш борасида кенг қамровли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Бунда молия муассасалари томонидан қулай шартларда ипотека кредитлари кўламининг ортиб бораётгани юртдошларимизнинг ўзининг кичик Ватанига эга бўлишларида муҳим омил бўлмоқда. Бугунги келишув эса банкимиз мижозларига янада қулай шартлардаги ипотека кредитларидан фойдаланишлари учун имконият яратади. Айни пайтда биз қайта молиялаштириш ва қимматли қоғозлар таъминоти асосида ипотека кредитлари ресурсини жалб қилган биринчи банк эканлигимиздан мамнунмиз”, деди Ўзсаноатқурилишбанк Бошқаруви раиси Сахи Aннакличев.
news.jpg
“Биз ипотека кредитлари бозорида жуда муҳим паллада турибмиз. Ипотека бозорларини ривожлантиришга ихтисослашган нобанк молия институти сифатида ЎзИҚМК Ўзсаноатқурилишбанкни узоқ муддатли ресурслар билан таъминлайди. Банк соҳасида юксак урни ва мақсадларига эга бўлган илгор молия институти билан якин хамкорлигимиздан хурсандмиз”, деди ЎзИҚМК Бош директори Муроджон Фарманов.
Ўзсаноатқурилишбанк Ўзбекистондаги йирик тижорат банкларидан бири сифатида бугунги кунда республика бўйлаб кенг филиаллар тармоғига эга, 1 миллиондан ортиқ чакана мижозларига хизмат кўрсатиб келмоқда.
Ўзбекистон ипотекани қайта молиялаштириш компанияси нобанк молиявий ташкилоти сифатида Молия Вазирлиги томонидан 2019 йил 14 ноябрда қулай шартлардаги уй-жой фондлари яратиш ва тижорат шартлари асосида маҳаллий ипотека бозорини ривожлантириш мақсадида ташкил этилган. Бугунги кунда 12 та банк компания акционерлари ҳисобланади. Компания ресурслари банкларни ва ипотека кредити олувчиларни қўллаб-қувватлашга қаратилган бўлиб, якуний қарз олувчи уй-жойларни кредит ҳисобига сотиб олаётганда қулай ва узоқ муддатли молиялаштириш имкониятига эга бўлади.

Master Refinance Agreement was signed between JSC "Mortgage Refinancing Company of Uzbekistan" and JSCB "UzSanoatQurilishBank"
UzSanoatQurilishBank JSCB was one of the first among commercial banks to sign a Master Refinancing Agreement with JSC “Mortgage Refinancing Company of Uzbekistan” (UzMRC). This Agreement will provide an opportunity for the bank clients to obtain mortgage loans on favorable terms to purchase new housing in primary and secondary housing market.
As of August 1, 2020, the volume of mortgage loans from banks in Uzbekistan constituted UZS 25 trillion, or 4 percent of Uzbekistan GDP. Lack of long-term resources for banks is one of the main obstacles for the development of the mortgage market in Uzbekistan.
01.jpg
Presidential Decree # 5715 of May 13, 2019 "On additional measures for developing and expanding the mortgage lending market" serves as an important guide in improving the mechanism for providing mortgage loans and increasing the accessibility of all segments of the population to mortgage loans based on market principles. The new Agreement with JSCB " UzSanoatQurilishBank " provides an opportunity for the bank's clients to obtain a mortgage loan for housing both in the primary and secondary market with an interest rate of no more than 18 percent and for a period of up to 20 years.
“At the initiative of the President, large-scale work is being carried out to provide the population with comfortable, affordable and high-quality housing. At the same time, the increase in the volume of mortgage loans provided by financial institutions on favorable terms serves as an important factor in the acquisition of private property by our citizen. Today's agreement will create an opportunity for clients of our bank to obtain mortgage loans on even more favorable terms. We are glad to be one of the first banks to attract resources on the basis of mortgage loans and securitization of the mortgage portfolio” said Sakhi Annaklichev, Chairman of the Board of UzSanoatQurilishBank.
“We are now at a very important stage in the mortgage market. As a non-bank financial institution, our company specializes in the development of mortgage markets and provides UzSanoatQurilishBank with long-term resources. We are glad to have close cooperation with the bank, which is a leader in many aspects and has high potential,” said General Director of UzMRC Murodjon Farmanov.
UzSanoatQurilishBank is one of the largest commercial banks in Uzbekistan with a widespread network of branches and provides services to over 1 million customers. UzMRC is a non-bank financial institution founded by the Ministry of Finance on November 14, 2019 to create a housing stock on favorable terms and develop the domestic mortgage market that will be based on market principles. Currently, 12 banks are shareholders of the UzMRC.